7.Urodziny Zamku. Wystawy
Trudno wyobrazić sobie urodziny Zamku bez wystaw.

– Cieszę się, że brałem udział w tym projekcie. I cieszę się, że rośnie świadomość roli projektanta i wykracza poza producenckie kręgi. Projektant wkracza w przestrzeń polityki – mówił projektant Tomek Rygalik, symbolicznie otwierając wystawę ZAPROJEKTOWANE DLA PREZYDENCJI. Meble, upominki i publikacje przygotowane na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE można oglądać w Zamku Cieszyn do końca lutego. Podobnie jak i wystawę projektów absolwentów i studentów Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP Warszawa, nosząca tytuł Pokój.

– W Poznaniu projektujemy konkretnie – mówiła prof. Katarzyna Laskowska. A efekty współpracy z przemysłem prowadzonej przez nią Pracowni Programów Edukacyjnych można oglądać do 29 lutego na wystawie: PROJEKT – PROCES – PRODUKT. 10 lat PE-P.
Każdy kto przegapił w Łodzi wystawę Design Faction Kasi Jeżowskiej, musi się pospieszyć. Prezentację niezwykłych idei i obiektów, które być może są tylko projektową fikcją, a może kolejnym krokiem w ewolucji technologicznej, można oglądać w Zamku Cieszyn do 12 lutego.

Do 15 lutego będzie pokazywana ekspozycja Typo Plakat. W pracach polskich, czeskich i słowackich autorów główną rolę odgrywają litery, cyfry i kolory, a są one prezentowane we wnętrzach Muzeum Drukarstwa (ul. Głęboka 50, Cieszyn).

Warto też odwiedzić nowe miejsce, w którego powstanie zaangażował się Zamek Cieszyn. To Izba Cieszyńskich Mistrzów (ul. Stary Targ 2), w której prezentowane są ginące rzemiosła Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetki  lokalnych rzemieślników.

Jak inspirującym miejscem okazała się nieprodukująca już Porcelana Śląska można przekonać się, odwiedzając do 4 marca powarsztatową wystawę Archeologia Fabryki. Natomiast odpowiedzi na pytanie: Co projektant robi w izbie rzemieślniczej, można poszukać na wystawie: Nowa tradycja? Rzemiosło i dizajn (do 5 marca).