Dizajn stela
- Gdy otrzymaliśmy propozycję przygotowania wystawy „Dizajn stela” złapaliśmy się za głowy i stwierdziliśmy: "rany co my na niej pokażemy" – zdradzili na wernisażu kuratorzy wystawy - Marta Noszka-Bubak, Alicja Woźnikowska-Woźniak i Sebastian Woźniak czyli grupa projektowa Baby z Chłopem. Szybko przekonali się jak niepotrzebne były ich obawy.
Śląsk Cieszyński to region, z którego wywodzi się i z którym wciąż jest związanych wielu wyjątkowych projektantów. Z Cieszyna pochodzi Wiesława Gołajewska, projektantka ceramiki, a z Harbutowic Karol Śliwka, projektant grafiki użytkowej. Wiele ich projektów to już ikony polskiego wzornictwa. Także młodsze pokolenia nie mają powodów do kompleksów. Wystawa "Dizajn stela" to spotkanie kilku generacji, które zajmują się bardzo różnymi dziedzinami, od projektowania torebek i ubrań, poprzez logotypy, systemy identyfikacji, typografię, po meble i inne przedmioty użytkowe. W gronie tym znalazło się również kilka lokalnych firm, których projekty zdobywają uznanie i są kupowane na całym świecie (zobacz listę uczestników). Tym samym potwierdzają, że "stela" może być synonimem dobrego projektowania.
- To dla mnie najważniejsza wystawa odbywająca się w Zamku. Zadajemy  tym samym kłam, że design na Śląsku Cieszyńskim narodził się wraz z powstaniem Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, zaledwie kilka lat temu. Śląsk Cieszyński ma jakiś wyjątkowy 
potencjał związany z jego niezwykłą kulturą, kulturą materialną i ten potencjał dzięki Zamkowi mógł się dobrze rozwinąć - podsumowała Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.
Wystawę "Dizajn stela" można oglądać w Zamku Cieszyn do 30 października.
Organizację wystawy odbywającej się w ramach "Skarbów z cieszyńskiej trówły" wsparli:

Podziękowania kierujemy także do DesignAlive.pl, które objął nad wystawą patronat medialny oraz Kwiaciarni Włoskiej z Cieszyna.