Klaster na Arena Design
Śląski Klaster Dizajnu gościł na Arena Design w Poznaniu.  – Pierwszą wspólną prezentację Klastra poza regionem możemy uznać za bardzo udaną – ocenia Jacek Kiełkowski, animator Śląskiego Klastra Dizajnu.

Projekt, który realizuje Zamek Cieszyn, był pokazywany w strefie Kreatywni – miejscu przeznaczonym dla centrów designu, stowarzyszeń i instytucji, zajmujących się promocją wzornictwa i edukacją gospodarczą przedsiębiorstw. – Duże zainteresowanie wzbudziła sama idea. W Polsce znane są klastry branżowe, ale trudno znaleźć drugi, który łączyłby tak różne podmioty jak firmy, jednostki badawcze i studia projektowe – zauważa Wioletta Beczek, animator Klastra. 

Ciekawość odwiedzających wzbudzały także pokazywane na klastrowym stoisku projekty, produkty, usługi. Pytano o plany dalszej współpracy i pomysły na to, jak wykorzystywać tak różne doświadczenia poszczególnych uczestników. – Wiele wskazuje na to, że wizyta w Poznaniu zaowocuje poszerzeniem grona "klastrowiczów". Niestety nie możemy przyjąć wszystkich chętnych, bo nasz projekt jest realizowany na Śląsku i jego uczestnikami mogą być tylko firmy z regionu – podkreśla Jacek Kiełkowski.

Jednym z celów Klastra jest promowanie nowych materiałów, ale i innowacyjnych pomysłów, umożliwiających wykorzystywanie lokalnych surowców. Taką filozofię zaprezentowali także zamkowi i klastrowi goście, którymi były Stina Lindholm, Barbro Lomakka i Karin Loth. Szwedzkie projektantki, "odkrywające" możliwości takich materiałów jak wełna i beton, opowiedziały w Poznaniu o swoich działaniach podczas cyklu spotkań dotyczących zrównoważonego designu.

Arena Design była pierwszym z wydarzeń, w których uczestniczył Śląski Klaster Dizajnu. W planach są kolejne prezentacje m.in. w Łodzi, a w przyszłym roku w Mediolanie.