Koronkowa robota
– Koronka to bardzo wdzięczny temat. Jeśli mieszkacie państwo w Cieszynie i okolicy to pierwsza myśl jak pewnie przychodzi wam do głowy to Koniaków. Jednak koronka występuje w Europie i na całym świecie. I w każdym z tych miejsc traktuje się ją jako własną, tradycyjną materię – przyznała podczas wernisażu Anna Zabdyrska, kuratorka wystawy.
 
Zaprosiła zarazem wszystkich odwiedzających ekspozycję, by wybrać się w swoistą podróż tropem koronki, podróż nie tylko w sensie geograficznym. Okazuje się, że koronka "wkracza" do bardzo różnych obszarów życia. Jest inspiracją nie tylko dla artystów i projektantów,  którzy chętnie sięgają po ten motyw projektując meble, lampy, czy ceramikę, ale i architektów.  Koronka "wychodzi"nawet na ulice, zamieniając się w mapy czy też zdobiąc miejskie place.

Okazała się nawet wdzięcznym obiektem dla animacji, które specjalnie na wystawę przygotował  cieszyński projektant Kamil Śliwka. To nie jedyny cieszyński akcent. Swój projekt dyplomowy prezentuje Kinga Orodzki, która pochodzi z Cieszyna, a studiowała w Berlinie. Zestaw "Teresa" tworzą  dywan, stolik kawowy i dwie półki z nowocześnie wykorzystanym  motywem koniakowskiej koronki. Także pracujący w Cieszynie ceramik Bogda Kosak ozdobił koronkową dekoracją naczynia z serii "Czepiec" z zestawu "Tomaszów".  Koronka była też inspiracją dla jego kafli i zawieszek. 

O wystawie "Koronkowa robota" czytaj       
 


Koronkowa robota

28 września – 4 listopada 2012
wernisaż: 28 września godz. 16.00
"Oranżeria" Zamku Cieszyn