Książka z bajki / bajka z książki
"Wow!" – rozbrzemiewa w zamkowej Basteji. Tak najczęściej reagują dzieci, oglądające wystawę "Książka z bajki / bajka z książki". Prezentowane na niej książki Roberta Sabudy robią też wrażenie na dorosłych. 

Pop-upy amerykańskiego autora to przestrznne, misternie skonstruowane wydawnictwa, w Polsce nazywane "rozkładankami".  Papierowe elementy w jego książkach wirują, unoszą się, obracają. Robert Sabuda, bywa porównywany do iluzjonisty, bo to co robi to niemal magiczne sztuczki, ale jest też inzynierem papieru. Stworzenie każdego z pop-upów to wiele godzin pracy, misternego i bardzo precyzyjnego planowania, rysownia, wycinania. Tak, by wszystkie elementy zadziałaly jak należy. Ich autor zaczynał jako konstruktor pudełek. Pop-upami zajał się pod wpływem prac Vojtěcha Kubašty, czeskiego architekta i artysty. Kilka jego książek także gości na wystawie, która zainspirowała do zorganizowania warsztatów.

Ich uczestnicy tworzyli małe formy "rozkładanek" – trójwymiarowe kartki. W pierwszoczerwcowym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Katowic oraz trzecioklasiści z cieszyńksiej „czwórki”. Na niedzielne warsztaty przyszły całe rodziny.  – Byłyśmy zaskoczone pomysłowością dzieci. Nie narzucałyśmy im tematu prac, mimo tego świetnie sobie poradziły. Powstało wiele fantastyczncyh kartek,  nawet piłkarskie -  komentowały projektantki Marta Noszka-Bubak i Alicja Woźnikowska-Woźniak, które poprowadziły warsztaty.