Letnia Szkoła Designu
To już zamkowa tradycja. Jak tylko nadchodzą wakacje, organizujemy Letnią Szkołę Designu, a studenci, absolwenci i projektanci przyjeżdżają do Cieszyna zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem.

W tym roku warsztaty odbywały się pod hasłem: "TU JESTEŚ - relacje przestrzeni. Projektowanie mapy". I szybko okazało się, że nie chodzi o zaprojektowanie map, ale o coś znacznie więcej. – Zadanie uczestników warsztatów polega na znalezieniu problemu i jego rozwiązania za pośrednictwem mapy – wyjaśniała dr Aleksandra Giza, wykładowca
w Katedrze Komunikacji Wizualnej w Szkole Sztuk Pięknych Northern Illinois University,
która poprowadziła Letnią Szkołę Designu. Wsparli ją projektanci i wykładowcy ASP Katowice: dr hab. Tomasz Bierkowski, dr Justyna Kucharczyk i dr Jacek Mrowczyk.

Powstały projekty związane z Cieszynem. Jedna z grup przyjrzała się miastu pod względem dostępności i różnic poziomów terenu, zaznaczając na mapie m.in. miejsca, do których wiodą strome podejścia. Inny z projektów – "spacerowy czaso-plan" - wskazuje kilka tras spacerowych po Cieszynie, pokazując nie tylko jak dotrzeć do danego punktu, ale także ile zajmuje to czasu. Uczestnicy warsztatów zajęli się również "psim tematem", opracowując mapę cieszyńskich lokali, w których te zwierzęta są mile lub niemile widziane, jak i lecznic, salonów piękności i innych miejsc, odwiedzanych przez czworonogi i ich właścicieli. Podczas Letniej Szkoły Designu trwały też prace nad nowym rozwiązaniem związanym z rozkładem jazdy autobusów.

– Bardzo się cieszę, że skupiliście się na Cieszynie i że wasze projekty w większości uwzględniały problem dostępności. Wasze projekty są bardzo potrzebne – mówiła Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Wszystkie mapy, nad którymi pracowali uczestnicy LSD, pokażemy podczas Dizajnu w Przestrzeni Publicznej.