Otoczenie gospodarcze firm - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?
Czy polskie firmy poradziły sobie z kryzysem? Jaką strategię powinny obecnie wcielać w życie? Dokąd zmierza gospodarka globalna? Okazją do zdobycia tego typu cennych informacji było kolejne spotkanie doradcze organizowane przez  PKO BP 1 oddział w Cieszynie i Klub Przedsiębiorcy.
Gościem specjalnym cieszyńskich przedsiębiorców był Łukasz Tarnawa, Główny Ekonomista PKO BP i Dyrektor Departamentu Strategii i Analiz. Uczestnicy spotkania zapoznali się  z makro otoczeniem gospodarczym. Usłyszeli też w jakim miejscu plasuje się polska gospodarka od momentu kryzysu w 2009 r., jak poradziła sobie z tą trudną sytuacją oraz dokąd zmierzają rodzime firmy.
- Nasza ocena sytuacji wskazuje, że to czas, by zrezygnować ze strategii obronnych firm i zacząć wcielać w życie strategie bardziej odważne, proinwestycyjne. Ogląd sytuacji pozwala nieco śmielej spoglądać w przyszłość -  wyraził opinię Łukasz Tarnawa, który jest tegorocznym zdobywcą nagrody w Konkursie na Najlepszego Analityka Makroekonomicznego. Konkurs organizuje NBP  przy współudziale redakcji Rzeczpospolitej i Gazety Giełdy Parkiet. Jego celem jest wyróżnianie ekonomistów najtrafniej prognozujących sytuację w gospodarce.  
Najlepszy Analityk Makroekonomiczny stwierdził podczas spotkania w Cieszynie, że   najgorsze już za nami. - Polska ma szansę osiągnąć 4% wzrost gospodarczy w tym roku, a może i 4,5% w przyszłym. Duża  w tym zasługa sektora prywatnego, który był i jest podporą naszej gospodarki - podsumował.
Podczas spotkania rozmawiano też o kursach złotego w stosunku do dolara, euro i franka szwajcarskiego oraz najbliższych prognozach, co szczególnie interesowało kredytobiorców.  
Natomiast w pierwszej części przedstawiono kolejny instrument finansowy przydatny w biznesie. Prezentację na temat: "Faktoring - finansowanie sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności" poprowadził Piotr Nowicki,  Kierownik Regionalny ds. Sprzedaży PKO BP Faktoring SA. Prelegent przedstawił m.in. zalety stosowania faktoringu, do których zalicza się: poprawę płynności, zabezpieczenie ryzyka utraty należności, profesjonalną obsługa wierzytelności oraz rabaty u dostawców. Przedsiębiorcy mieli okazję zapytać o koszty i możliwości stosowania tej formy finansowania w swoich firmach. Mogli także skorzystać z indywidualnych porad ekspertów, jak i podyskutować w szerszym gronie na temat nurtujących ich kwestii.
Gospodarzami spotkania byli: Ewa Gołębiowska, Dyrektor Zamku Cieszyn oraz Marek Zając, Dyrektor PKO BP 1 oddział w Cieszynie, który pełnił też rolę moderatora. Kolejne z cyklu  spotkań konsultacyjno - doradczych będzie poświęcone leasingowi operacyjnemu i finansowemu oraz  kredytowi technologicznemu.