Wakacje z dizajnem - Przydasie. Czwarte spotkanie
To była już ostatnia tego lata odsłona zamkowego cyklu warsztatów „Wakacje z dizajnem – Przydasie”. Zrobiliśmy przegląd szuflad, strychów i innych domowych zakamarków, w których czaiły się wszystkie tzw. „przydasie” czyli rzeczy, które odłożyliśmy, bo jeszcze mogą się przydać. Nasze warsztaty udowodniły, że tak może być – wiele z pozoru niepotrzebnych już przedmiotów zyskało nowe życie.
Ostatnim w te wakacje przewodnikiem po „przydasiowym” świecie była projektantka Karina Marusińska, która jest asystentem w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej, Wydział Szkła i Ceramiki we wrocławskiej ASP i członkinią grupy artystycznej Łuhuu! oraz grupy projektowej Wzorowo. Uczestnicy warsztatów w Zamku Cieszyn mieli do wykonania ambitne zadanie – stworzyć pojemnik do przechowywania. 
– Zanim zabierzecie się do pracy, zastanówcie się do czego ma służyć wasz pojemnik, co może pomóc wam uporządkować i z czego  można go zrobić. Ważne, żeby spojrzeć inaczej na przedmioty, nie tylko ozdabiać je, ale zmieniać ich funkcje – wyjaśniała projektantka, którą interesuje problem twórczego gospodarowania odpadami przemysłowymi.
Tego typu podejście być może już niedługo stanie się koniecznością i jedyną dla nas szansą, by nie „utonąć” w zalewie przedmiotów. Będziemy musieli nauczyć się lepiej wykorzystywać to, co posiadamy, zamiast wyrzucać i kupować nowe rzeczy. Uczestnicy warsztatów mieli już pierwszą, praktyczną lekcję.