Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« cze   paź »
 23
4567910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ostatnie wpisy

Dizajn podróżny. Porto. Od dostępności do gościnności

Przygotowania do kolejnej edycji dizajnu w przestrzeni publicznej, poświęconej dostępności historycznych miast, szczęśliwie zbiegły się w wyjazdem do Porto. Nie, nie pojechałam na wycieczkę, tylko na walne zgromadzenie EIDD Design For All Europe, którym od 2013 roku kieruję. Wprawdzie najważniejsze na walnych są obowiązkowe sprawozdania zarządu i członków stowarzyszenia (34 organizacje z 24 krajów), ale tym razem formalnościom towarzyszyły niezwykle gorące dyskusje na temat bliższej i dalszej przyszłości. Nic dziwnego, codzienność dramatycznie zaskakuje w praktycznie każdym członkowskim kraju, niełatwo przetrwać permanentne trzęsienia spokojnej do niedawna ziemi. Wprawdzie najświeższy Brexit oderwał uwagę od tragedii uchodźców, do permanentnego kryzysu politycznego i ekonomiczny zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale z pewnością wszyscy się zestarzejemy – a Europa starzeje się najszybciej. Słowem kluczem staje się INKLUZJA – społeczna, ekonomiczna, kulturowa. Trudno sobie to wyobrazić bez MĄDREGO projektowania, takiego, które nie wyklucza, ale włącza. Mieszkańców, obywateli, użytkowników, konsumentów czy klientów – od samego początku procesu i z pełną świadomością błogosławionych (o tak!) różnic.

Wygląda na to, że politycy są świadomi zagrożeń, choć niekoniecznie rozumieją, co można zrobić. W większości tkwią okopani w swoich politycznych silosach – a czas płynie. Statystyki, jak sprawdzam po przyjeździe, są zdumiewająco zgodne. W 2050 roku 1/3 mieszkańców Polski i Portugalii będzie miała ponad 65 lat, większość z nich ponad 75. Wprawdzie małe mam szanse, żebym dożyła 2050 roku (91, ambitnie, nie beznadziejnie), ale to dostępność: otoczenia i usług publicznych, będzie decydować o skali mojej samodzielności. Ta z kolei w bardzo bezpośredni sposób wpłynie na wielkość dziury w budżecie państwa. Mądre państwo/ mądre miasto przygotowuje się już teraz. Porto jest świadome trudności, także tzw. obiektywnych (kto nie był, nie uwierzy, nie bez powodu nigdy nie zostało zdobyte!), ale konsekwentnie wprowadza kolejne ulepszenia. Dla mieszkańców, więc i dla turystów, którzy są widoczni wszędzie i którzy są głównym źródłem dochodów.

Na koniec warto zwrócić uwagę na ograniczone rozumienie dostępności jako spełnianie standardów ściśle określonych prawem, w czym celują architekci i miejscy urzędnicy. Może więc warto mówić o dostępności jak o gościnności. W końcu nie o standardy liczone w centymetrach chodzi, ale o dobre życie. Gościnność w Porto jest naprawdę wyjątkowa, Nuno, Graça, obrigada! Choć szkoda, że nie daliście nam wygrać meczu :)

KONTYNUUJ Dizajn podróżny. Porto. Od dostępności do gościnności
WPIS JEST ZARCHIWIZOWANY W Bez kategorii