Maj 2017
P W Ś C P S N
« gru   sie »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Ostatnie wpisy

Dizajn podróżny. Ljubljana. Daleč, tako blizu

Tegoroczne XXV BIO (Biennal of Design Ljubljana) każe nam ruszyć w drogę. Pierwsza, najkrótsza podróż trwa pół godziny, kilka przystanków z centrum Ljubljany do Fužine. Tam w renesansowym pałacu mieści się siedziba Muzeum Architektury i Designu (MAO), organizatora BIO – jeszcze niedawno konkursu designu o skali nie mniejszej niż Red Dot czy IF. Tym razem nie o obiekty chodzi, więc nie można poprzestać na obejrzeniu wystaw, są jak nagłówki, by zrozumieć, trzeba ruszyć znacznie dalej. “Daleč, tako blizu” (“Faraway, so close”) – obiecują kuratorki i zapraszają do penetracji rolniczej prowincji, alpejskich i poprzemysłowych krajobrazów, z nimi schodzimy pod ziemię, do jaskiń i kamieniołomu. Stoimy na wybrzeżu, wyobrażając sobie drogę przez Adriatyk, jaką wciąż pokonują uchodźcy. Ci, którym się udaje, jadą dalej. Słowenia wydaje się im zbyt ubogim krajem. Ten właśnie nieoczywisty, niezdefiniowany potencjał kraju stanowi główny scenariusz BIO, niby lokalny, a przecież uniwersalny.

Także historia BIO szczególnie predysponuje do poszukiwań w obszarach związanych z przemysłową produkcją i rolnictwem, co dziś oznacza stawianie niewygodnych pytań i akceptację paradoksalnych odpowiedzi. Tylko trzeba porzucić strefę komfortu, wybrudzeni, zmęczeni i niemądrzy lepiej możemy doświadczyć, poznać i szanować. W kamieniołomie Lipica (Marmor Sežana) blat kamiennego stolika obrasta w niekończące się pytania i zyskuje inną wartość. Bo czy naprawdę wiemy, kto go zrobił i ile ma lat? Czy liczyć od dnia zakupu, wykonania, zaprojektowania czy może wydobycia a nawet powstania wapienia? Czy ma więc 6 miesięcy czy 60 milionów lat?

Tak, tegoroczne BIO wywiozło nas i uwiodło. Chwała! A najważniejsze, że sami zdążycie wyruszyć w podróż i doświadczyć miejsca nie do wymyślenia, w których pewnie nigdy byście nie zagościli, bo BIO zaprasza do 29 października! A my, piszące te słowa w pociągu Dunaj, radzimy, by wybrać podróż klasy “slow” – nie stracicie czasu, tylko go odzyskacie.

“Jeżeli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa
wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku
żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał
szorstkość ziemi
i abyś całą skórą zmierzył się ze światem…”
Zbigniew Herbert, Podróż

KONTYNUUJ Dizajn podróżny. Ljubljana. Daleč, tako blizu
WPIS JEST ZARCHIWIZOWANY W Bez kategorii