Wystawa ukazuje 30. kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową, bo pisaną kobiecymi losami, opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. Została zrealizowana w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach we współpracy ze stowarzyszeniem Szlakiem Kobiet.
Balasowa, Bramowska, Dombkowa, Giżycka, Golaszowa, Gruchlikowa, Kujawska Rajda, Hager, Jordan-Łowińska, Kłuszyńska, Koniarkowa, Korfantowa, Ligoniowa, Maciejowska, Markowa, Miglancowa, Niegolewska, Ogórkówna, Omańkowska, Parys, Pojdowa, Rokicka-Niedbalska, Różanowiczowa, Stęślicka, Szymkowiak, Szyperska, Wojciechowska-Sołowijowa, Wolnik, Zarzycka–Ręgorowicz, Żnińska. A jak nazywają się Twoje przodkinie? Czy wiesz coś o życiu swojej prababki? Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli, edukatorów i edukatorki oraz wszystkich zainteresowanych historią widzianą z perspektywy kobiet.
60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie
Śląska Herstoria w memach Marty Frej
4-16.02.2020
Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa
4.02.20, godz. 16.00
Wernisaż wystawy z udziałem Małgorzaty Tkacz-Janik oraz Marty Frej
Po wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie i wykład dr Małgorzaty Tkacz-Janik połączony z pokazem filmowym
14.02.20, godz. 16.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie wraz z lekcją pokazową, prezentującą zeszyt do herstorii.
Celem lekcji jest przybliżenie historii/postaci kobiet żyjących i działających na Górnym Śląsku z ich nieoczywistym wkładem w pracę plebiscytową oraz udziałem w powstaniach śląskich.
Herstoria w memach Marty Frej
4-16.02.2020
Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa