Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich
Jak wyglądał bożonarodzeniowy stół książęcy? Jakie potrawy serwowano? Można dowiedzieć się, odwiedzając wystawę. 

W XVI wieku rytm życia mieszkańców cieszyńskiego zamku i ich poddanych wyznaczały pory roku oraz rozmaite święta, nie do końca pokrywającymi się z dzisiejszym kalendarzem. Wyznaczały je bowiem stare, pogańskie obrządki, które już w średniowieczu nabrały chrześcijańskiego charakteru. Jednym z najważniejszych było Boże Narodzenie.

Świąteczny okres rozpoczynał się w Dniu Świętego Marcina (11 listopada), a kończył w Trzech Króli (6 stycznia). Ukoronowaniem była bożonarodzeniowa uczta, która na dworze książęcym trwała nawet kilka godzin. Czas biesiadnikom umilały występy muzykantów, kolędników, kuglarzy, błaznów, pokazy szermierki, ale i przedstawienia teatralne o tematyce religijnej nawiązujące do biblijnej opowieści o Narodzeniu Pańskim.

Na wystawie zrekonstruowano XVI-wieczny stół bożonarodzeniowy, jaki przygotowywano w tym czasie na dworze książąt cieszyńskich. Znajdujące się na nim potrawy nie miały  szczególnego - symbolicznego znaczenia. Pojawiały się też podczas innych ważnych uroczystości. Każda z nich była bowiem okazją do zamanifestowania okazałości zamku i pozycji jego właściciela. Całości aranżacji dopełniają - nawiązujące do epoki - dekoracje świąteczne, które dawniej wykonywano z dostępnych o tej porze roku żywych lub suszonych roślin i owoców. 


Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich
6.12.2017–6.01.2018
Basteja, budynek B, Zamek Cieszyn 


Osoby zainteresowane oprowadzaniem po wystawie prosimy o kontakt z Władysławem Żaganem: wzagan@zamekcieszyn.pl, tel.33 8510821 wew. 14.


Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich
6.12.2017–6.01.2018
Basteja, budynek B, Zamek Cieszyn