Cieszyński konkurs pieczenia strudla
Na Śląsku Cieszyńskim wciąż jest wypiekany według tradycyjnych receptur, a kolejne pokolenia zachwycają się jego smakiem. Mowa o strudlu, który jest bohaterem konkursu. 

Nadziewany jabłkami, rzadziej serem lub makiem, strudel jest podawany na ciepło lub zimno, z bitą śmietaną i lodami, a czasem posypywany jedynie pudrowym cukrem. W 2009 wpisano go na listę produktów tradycyjnych w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze. Strudel to tak naprawdę ciasto makaronowe, powstające z mąki, masła,  jajka i odrobiny ciepłej wody z octem. Szalenie ważne jest rozciąganie ciasta, nie można za mocno, bo się porwie, ale nie może też być zbyt grube. Żeby było cienko rozciągnięte, przydaje się do pomocy dodatkowa para rąk - dlatego strudel bywa nazywany rodzinnym wypiekiem. 

Okazją do sprawdzenia się jest coroczny Cieszyński konkurs pieczenia strudla organizowany przez Zamek Cieszyn. Jego najbliższa edycja odbędzie się 22 września 2013. Konkursowe jury ocenia nie tylko walory smakowe, ale i wygląd deseru (m.in. zgodność z tradycją, smak, sposób podania).  Konkurs nosi imię Kingi Iwanek-Riess, która dzieliła się z innymi tradycyjnymi recepturami, była miłośniczką tańca i stroju ze Śląska Cieszyńskiego, kultywowała regionalne zwyczaje obrzędy. Jej rodzina przygotowuje pokaz pieczenia strudla, który jest jednym z wydarzeń "Skarbów z cieszyńskiej trówły" (zobacz program)


Jabłkowy strudel Kingi Iwanek-Riess
:

Składniki na ciasto: 20 dkg mąki tortowej, kawałek masła wielkości dużego orzecha włoskiego, 1 jajko, 1⁄4 szklanka letniej wody z odrobiną octu, szczypta soli. 

Z podanych składników zarobić miękkie, makaronowe ciasto, bardzo mocno je wybić – uderzając nim o stolnice minimum 20 razy i położyć na 0,5 godz. pod nagrzany garnek. 

Farsz: ok. 1 kg już obranych i pokrojonych w plasterki jabłek (najlepiej odmiany szara reneta), nieco rodzynek i orzechów, cynamon i cukier do smaku oraz ok. 3 łyżki tartej bułki wymieszać w misce. 

Ciasto delikatnie wałkować, po czym ostrożnie rozciągnąć na stole przykrytym płótnem, uważać by nie zrobić dziury. Posmarować roztopionym masłem, równomiernie rozsypać farsz i za pomocą serwety zwinąć w rulon. Posmarować masłem. Piec w temperaturze 180 °C przez ok. 40 minut. W połowie pieczenia jeszcze raz posmarować masłem. 
 
 
Cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess

22 września, Amfiteatr pod Wieżą Piastowską

do godz. 14.00 – przyjmowanie konkursowych strudli w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn

godz. 15.00 – 16.00 – pokaz pieczenia strudla przygotowany przez rodzinę Riess

po godz. 16.00 – ogłoszenie wyników konkursu