Czas na Ziemię. Finisaż
Ekologia to jeden z tematów, który zainteresował grafików - projektantów i ich studentów. Zapraszamy do oglądania i rozmowy.
 
Okazją do porozmawiania na temat ekologicznych inspiracji w sztuce użytkowej będzie finisaż wystawy: Czas na Ziemię.

Jego gościem będzie Agata Korzeńska, absolwentka Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, asystentka w Pracowni Podstaw Typografii. Tematem jej pracy dyplomowej było opracowanie publikacji o ekologicznych tendencjach w dziedzinie sztuki użytkowej. Powstał projekt książki: "REBook. Recykling w sztuce użytkowej". Projektantka była też kuratorką i autorką oprawy wizualnej międzynarodowego projektu "Make your city a better place to live". Razem z Pawłem Krzywdą prowadzi studio IDEE.

Wystawa: Czas na Ziemię,
20.04. - 9.05. 2012
Finisaż: 9.05 godz. 17.00
Sala ekspozycyjna Zamku Cieszyn 
O wystawie

Idea cyklicznej wystawy plakatu ekologicznego polega na prezentowaniu prac w różnych galeriach i miejscach przestrzeni publicznej śląskich miast, choć swoim zasięgiem granice te już przekroczyła. Wystawy plakatu ogólnoekologicznego oraz wystawy tematyczne "Woda" i "Air Show" można było oglądać od 2006 roku w Bytomiu, Cieszynie, Czeladzi, Katowicach, Radzionkowie, Tarnowskich Górach oraz w Małopolsce – w Bochni, a także poza granicami kraju – w Wilnie i Ostrawie.

Tegoroczna odsłona nosi tytuł: Czas na Ziemię. Na wystawie można zobaczyć prace grafików - projektantów z Katedry Projektowania Graficznego oraz ich studentów z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Autorzy wystaw propagują postawy proekologiczne wspólnie ze stowarzyszeniem "Zielona Ziemia", które szuka partnerów projektu wśród śląskich samorządów. Lista autorów plakatów, którzy wzięli dotychczas udział w projekcie jest długa. W pierwszej wystawie uczestniczyli: Artur Starczewski (1935-2010), Józef Hołard, Ryszard Pielesz, Tomasz Kipka (kurator projektu), Stefan Lechwar, Łukasz Kliś, Sebastian Kubica, Marcin Urbańczyk, Piotr Grabowski, Paweł Synowiec i Krzysztof M. Bąk. W kolejnych odsłonach do grona autorów dołączyli inni, w tym wielu studentów.

/Tomasz Kipka, kurator wystawy/