Kino na Granicy
Już za kilka dni zamkowy dziedziniec zamieni się w plenerowy klub, a w Oranżerii zadomowi się biuro festiwalowe. Jednym słowem rusza "Kino na Granicy".

Od 28.04 do 3.05 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie będzie wystrzałowo, bo w programie "Kina na Granicy" znajdą się środkowoeuropejskie filmy gangsterskie i kryminalne. Zaplanowano retrospektywę twórczości Štefana Uhera, którego debiutanckie "Słonko v sieci" z 1962 roku (to już 50 lat!) uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali. Jednym z bohaterów retrospektyw będzie także Zdeněk Svěrák, znakomity aktor i scenarzysta, który zapowiedział przyjazd do Cieszyna.

Bohaterem przegladu będzie też Jára Cimrman, wynalazca, muzyk, architekt, pisarz, podróżnik i ginekolog-samouk, najwybitniejszy Czech w historii, ....który nigdy nie istaniał, bo to postać fikcyjna. Zainaugurowany zostanie cykl "Granice i mury świata", pokazujący miejsca i ludzi, na których życie owe granice i mury wciąż mają realny wpływ. W cyklu będzie można zobaczyć m.in. film Martina Šulíka "Cygan". Nie zabraknie też pokaźnego zestawu najnowszych produkcji.

Będzie też cykl: Futbolowa gorączka ukazujacy jak piłka przetaczała się przez czeskie, polskie, słowackie i węgierskie filmy. A  1 maja o 14.00 na stadionie cieszyńskiego MOSiR-u charytatywny mecz rozegrają Reprezentacja Artystów Polskich i Reprezentacja Osobistości Czeskiej Kultury Klubu Amfora. Dochód z meczu przekazany zostanie na leczenie dzieci chorych na białaczkę na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Zabrzu.

Będą też koncerty w festiwalowym namiocie, wystawy, biesiady, dyskusje, spotkania literackie.

Program muzyczny klubu festiwalowego na Wzgórzu Zamkowym:
28.04. Strom
29.04. Julia Marcell
30.04. Vypsaná fiXa
01.05. Lesní zvěř
02.05. Fast Food Orchestra

Pliki do pobrania