To forum artystycznej wymiany poglądów na temat najbardziej żywotnych problemów współczesnego świata, organizowane przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego to inicjatywa Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży zorganizowania w Oświęcimiu forum artystycznej wymiany poglądów na temat najbardziej żywotnych problemów współczesnego świata. Spotkała się z zainteresowaniem i żywą reakcją wielu znakomitych twórców, reprezentujących różne zakątki Ziemi. "Twórczo dla praw człowieka" – myśl przewodnia, koresponduje z działaniami programowymi Domu Spotkań w obszarze pracy pedagogicznej w oparciu o historię KL Auschwitz-Birkenau. Aktualność przesłania z Auschwitz pozwala prowadzić publiczny dyskurs w obszarach, w których prawa człowieka są łamane. Artystyczne wypowiedzi dotyczą całego wachlarza zagadnień: tolerancji, ekologii, równouprawnienia, wpływu polityki na życie obywateli, problemów rasizmu, przemocy, łamania praw dzieci, kobiet, mniejszości.
W przekonaniu, że "głos z Oświęcimia" jest lepiej słyszalny i skuteczniej przebija się w dzisiejszym szumie informacyjnym do świadomości społecznej, wierzymy, że wiele palących problemów można rozwiązać dzięki obywatelskiej reakcji na zagrożenia. Naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami są artyści, których talent, wrażliwość i zmysł obserwacji pozwalają w sposób wyjątkowy zdiagnozować otaczającą rzeczywistość. W tym kontekście plakat wydaje się tą formą, która najwyraźniej artykułuje komentarz twórcy i równocześnie pozwala dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.
V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
w Zamku Cieszyn
wystawa: 6.11-7.12.2014
wernisaż: 6 listopada, godz. 17.00
Wernisażowi towarzyszy dyskusja z udziałem
Marii Anny Potockiej (MOCAK, Kraków) i prof. Władysława Pluty (ASP, Kraków), a także koncert grupy Miąższ, łączącej akustyczny folk, blues, jazz i reggae. Zespół gra muzykę lekką, łatwą i przyjemną. I wcale się tego nie wstydzi.
urodził się w 1949 r. w Jeleniu. W 1968 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych w latach 1968-1974. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Otręby. W 1974 r. rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Komunikacji Wizualnej macierzystej uczelni, gdzie obecnie jest profesorem.
Uprawia projektowanie graficzne i grafikę artystyczną. Uczestniczy w wystawach w kraju i za granicą. Obok wielu nagród w dziedzinie projektowania plakatu i książki, otrzymał również liczne wyróżnienia za działalność artystyczną i pedagogiczną.
Ważniejsze nagrody w dziedzinie plakatu:
- Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach: Brązowy Medal 1977, Grand Prix 1985, Brązowy Medal 1987, Złoty Medal 1997, Nagroda fundowana 2001, Złoty Medal 2003, Nagroda fundowana 2009;
- Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie: dwie Nagrody fundowane 1986;
- Międzynarodowa Wystawa Projektowania Graficznego Zgraf w Zagrzebiu: Nagroda równorzędna 1987;
- Międzynarodowe Biennale Wzornictwa Przemysłowego Bio w Lublanie: dwa wyróżnienia 1988;
- Międzynarodowe Triennale Plakatu w Trnawie: Master’s Eye Award 1994, Nagroda fundowana 2003;
- Międzynarodowe Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii: I Nagroda 1998;
Urodzona w Paczkowie w 1950 roku. W latach 1972-2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej o charakterze niekomercyjnym (Galeria PI – pierwsza w Polsce prywatna instytucja kultury, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka).
Od 1984 tworzyła międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej, która została przekazana do MOCAK-u. Jest członkiem Internationale Künstler Gremium, AICA (w latach 1996-2003 była prezydentem Sekcji Polskiej) oraz ICOM. W latach 1980-2000 wystawiała jako artysta. Od lat jest kuratorem wystaw w Polsce i zagranicą.
Jest autorem kilku książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), Estetyka kontra sztuka (2006, praca doktorska), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych. W przygotowaniu Nowa estetyka, książka podsumowująca refleksje filozoficzne na temat sztuki współczesnej.
W latach 2002-2007 wykładała teorię sztuki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W latach 2002-2010 była dyrektorem Bunkra Sztuki. Od 2010 jest dyrektorem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, MOCAK.
Miąższ gra prosto. Tak było na pierwszych koncertach i na pierwszej płycie. I tak jest nadal. Może teraz nawet jeszcze prościej? Na debiutanckim albumie pojawiło się przecież mnóstwo gości i to tak znamienitych, jak Jacek Kleyff, Czesław Mozil, Budyń, Jacek Bieleński, Słoma i Ziut Gralak. Miąższ zagrał ponad 350 koncertów w ciągu tych 6 lat działalności i zagrał je niemal wszędzie: od ulicznych skwerów po sceny największych polskich festiwali - czyli wynika że cały rok byli ze sobą razem w trasie . Laureaci Famy 2010 przez ostatnie pięć lat zarazili niemal cały kraj swoim bezkompromisowym poczuciem humoru, swojską melodyjnością i prawdą tekstów. Gdzie się nie pojawią,cała sala śpiewa z nimi.
Rok po debiucie wydają drugi album: znakomicie brzmiący (to zasługa mistrzów Borsa i Macuka oraz studia Sarasvati w Wolimierzu), ale wciąż bezpretensjonalny, pełen spontanicznej energii i radości życia. Joanna Ewa Zawłocka, Sebastian Pikula i Krzysztof Karol Gadzało z równą beztroską cytują Beatę Kozidrak (lubelskie pochodzenie zobowiązuje), jak i pytają o rolę artysty i sztuki we współczesnym świecie. Grali w 2014 roku na TopTrendy w Sopocie.
Ich podstawowe instrumentarium to wciąż głos, kontrabas, gitara, akordeon, melodyka i piła. Łączą akustyczny folk, blues, jazz i reggae – często w tej samej piosence. Grają muzykę lekką, łatwą i przyjemną. I wcale się tego nie wstydzą.
w Zamku Cieszyn
wystawa: 6.11-7.12.2014
wernisaż: 6 listopada, godz. 17.00
Wernisażowi towarzyszy dyskusja z udziałem:
Marii Anny Potockiej
(MOCAK, Kraków)
i prof. Władysława Pluty
(ASP, Kraków)
a także koncert grupy Miąższ
Organizator: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu