To druga odsłona wspólnego projektu Justyny Jędrysek i Grzegorza Myćki. Dwoje młodych twórców - ona związana z Cieszyńskim Instytutem Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ, on z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Poznali się 4 lata temu na jednym z artystycznych konkursów i od tego czasu wspierają się w swoich poczynaniach artystycznych, a prywatnie się przyjaźnią. Z pewnością pomaga im to, że są w podobnym wieku i swój artystyczny dorobek budują w tym samym czasie. Dwa lata temu, na wystawie wspomnianego wcześniej konkursu - gdzie Justyna i Grzegorz spotykają się co roku - narodził się pomysł zrobienia czegoś wspólnie. Tak po prostu - bo się lubią, bo podobnie patrzą na sztukę, bo mają trochę inny pogląd na to jak funkcjonować w świecie jako młodzi artyści - bez rywalizacji. Od razu zaplanowali dwie wystawy, jedną u Grzegorza drugą u Justyny, chcieli zaprosić siebie nawzajem do miejsc artystycznie im najbliższych. Wyjątkowy w ich twórczości jest plakat, oboje z powodzeniem od kilku lat posługują się tą formą. Zdecydowali się na plakat społeczny, bo jako osoby zajmujące się plakatem, ten temat cenią sobie najbardziej, za jego pomocą komunikują się ze społeczeństwem, oddając kawałek siebie.
Na wystawie "Wiadomości Społeczne" artyści poruszają tematy trudne, problemy społeczne, z którymi na co dzień przychodzi nam się mierzyć. Ale komunikacja ze społeczeństwem to dla nich nie tylko problemy, to nie tylko komentarz otaczającej rzeczywistości ale również interakcja poprzez wydarzenia kulturalne, filmowe, muzyczne. Wszystko to gdzie artysta i odbiorca mogą spotkać się oko w oko.
Wiadomości Społeczne
9-24.04.2019
Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa
spotkanie autorskie: 16 kwietnia, godz. 17.00
Justyna Jędrysek
Urodzona w 1991 roku w Żywcu. Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim, gdzie studiowała Grafikę. Obecnie jest doktorantką w Zakładzie Projektowania Graficznego na macierzystej uczelni.
Interesuje się plakatem, projektowaniem graficznym, grafiką artystyczną, projektowaniem książki oraz ilustracją. Swoje prace prezentowała na wystawach w Polsce i za granicą min. Węgry, Serbia, Iran, Ukraina, Czechy, Luksemburg, Rumunia, Macedonia, Ekwador, Meksyk, Paryż.
Laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu i ilustracji m.in. Nagroda w międzynarodowym konkursie "World Without Violence" Today Poster w Teheranie; Laureatka międzynarodowego konkursu Uchodźcy w Europie, Amnesty International, Warszawa; II Nagroda na VI Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu; Wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie "Satyrykon". W latach 2015 oraz 2018 uzyskała stypendium ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W 2018 roku odbywa staż w Atelier Michel’a Bouveta w Paryżu gdzie wspólnie z Michelem Bouvetem jest kuratorem wystawy "POLOGNE. Une Revolution Graphisme".
Szaleńczo zakochana w Van Goghu.
Grzegorze Myćka
Urodzony w 1989 roku, Ukończył Liceum Plastyczne w Zielonej Górze jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego i Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Zajmuje się nie tylko plakatem a także grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz krótkimi formami animowanymi. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw m. in. Biennale del Cartel w Bolivii, Taiwan International Graphic Design Award, Trnava Poster Triennale, Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Międzynarodowe Triennale Grafiki w Falun.
Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego m.in. Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie "Satyrykon" w Legnicy; Nagroda Specjalna w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny "Muzeum" w Zielonej Górze; I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku; · I miejsce na Międzynarodowym Biennale Plakatu Oaxaca w Meksyku.
Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku.
Współtworzy grupę artystyczno-projektową BiG POSTER, która m.in. zajmuje się prowadzeniem warsztatów z tworzenia plakatu, czy wydawaniem czasopisma BiG POSTER ZIN.
9-24.04.2019
Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa
spotkanie autorskie: 16 kwietnia, godz. 17.00