Dizajn w przestrzeni publicznej
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Nasza zima zła?


"Hu! hu! ha! Nasza zima zła!" – to pierwszy wers piosenki, na której wychowało się już kilka pokoleń Polaków. Czy rzeczywiście zima jest tak złą dla nas porą roku? To pozornie naiwne pytanie, może przynieść wiele ciekawych spostrzeżeń. Dlatego też tegoroczna edycja Dizajnu w przestrzeni publicznej przygląda się zimie z perspektywy użytkowników przestrzeni publicznej, którym doskwierają określone problemy, jak konieczność odśnieżania, oblodzone chodniki, smog i wiele innych. Trudno w takiej sytuacji w pełni cieszyć się zimą, bo trzeba przyznać, że zazwyczaj przestrzeń publiczna nie jest dostosowana do funkcjonowania o tej porze roku. 

Na szczęście to się zmienia i mamy coraz więcej przykładów pokazujących, że możliwe jest stworzenie miejsc, z których ludzie mogą aktywnie korzystać nawet w mroźne dni. Wpisuje się w to idea "Winter Cities" czyli miast zimowych, które przez kreatywne, innowacyjne podejście i praktyki nie tylko rozwiązują problemy śniegu i zimna. Wpływają pozytywnie na postawy lokalnych społeczności, angażując je do uczestnictwa w życiu swojego miasta również zimową porą.

Przedstawione projekty i dobre praktyki przynoszą szereg rozwiązań, które mogą nas inspirować do zmian w naszym otoczeniu. Projekty dbające o nasze bezpieczeństwo, poprawiające komfort, zapewniające nam zdrowsze powietrze, czy ciepło, troszczące się o naszą aktywność sprawiają, że zima przestaje być „zła", a daje nam tylko dużo więcej możliwości. Warto też mieć na uwadze to, że już niedługo zima jaką znamy – ze śniegiem, mrozem, krystalicznym powietrzem – może stać się tylko wspomnieniem. Może więc tej zimy nie będziemy już powtarzać: Byle do wiosny?


Dizajn w przestrzeni publicznej. Nasza zima zła?
12.12.2021-27.02.2022
Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa

Kuratorka wystawy, projekty graficzne: Anna Kaleta
Aranżacja wystawy: Karolina Hołdys, Joanna Pastusińska, Piotr Pacałowski, Fuselab
Ilustracja do plakatu: Alicja Jakimów  
 


Dizajn w przestrzeni publicznej. Nasza zima zła?
12.12.2021-27.02.2022
Zamek Cieszyn, budynek A, sala wystawowa
Pliki do pobrania