Wystawa projektów studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pokazująca mądre, proste i nowoczesne wykorzystanie wikliny.
Na wystawie można zobaczyć prace zrealizowane przez studentów Pracowni Projektowania Alternatywnego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod kierunkiem dr Anny Szwai i Piotra Hojdy w 2015 roku. Temat zakładał mądre, proste i nowoczesne wykorzystanie wikliny oraz uwzględnienie możliwości wykonawczych lokalnych rzemieślników.
W województwie małopolskim tradycyjne rzemiosło wyplatania z wikliny było kiedyś popularnym i opłacalnym zajęciem. Niestety obecnie zajmują się tym prawie wyłącznie najstarsi mieszkańcy, narzekając na brak zainteresowania tą dziedziną przez młodsze pokolenia. Wiklina jest niezwykłym materiałem. Szybko rośnie, równie szybko można ją zutylizować np. spalić czy po prostu wyrzucić – środowisko ją przyjmie. Odpowiedni splot może uczynić z niej bardzo wytrzymałą konstrukcję. Studenci mieli za zadanie dostrzec te szczególne właściwości wikliny i przełożyć je na język projektowy.
Odczarować wiklinę
29.04-12.06.2016
sala wystawowa Oranżerii
29.04-12.06.2016
sala wystawowa Oranżerii